Парацетамолът носи ползи и вреди на организма
Парацетамолът е едно от най-популярните лекарства в света. Той е включен в почти всяко средство за намаляване на температурата и борба със симптомите на настинка. Но в същото време самото вещество се счита за вредно, изключително токсично и периодично се появяват допълнителни изследвания, които разкриват нови аспекти на тази токсичност..
Ефектът на лекарството върху тялото
Международното непатентовано наименование на парацетамол е ацетаминофен, под това име това вещество ще се продава във всяка аптека по света. В повечето страни лекарствата с ацетаминофен се предлагат без рецепта, което може да доведе до фалшиви убеждения, че няма вреда. Но това не е така и за да се предотвратят случаи на отравяне и да се намали вредата от парацетамола за човешкото тяло, трябва да се разбере как лекарството трябва да действа при нормални условия..
Обикновено парацетамолът не вреди. Ефектът му върху организма е троен ефект: антипиретично, противовъзпалително и аналгетично. Най-изразеният от тях е антипиретичният ефект, който прави парацетамол избраното лекарство, ако е необходимо, за намаляване на твърде високата температура..
Ползата и вредата от парацетамола за организма се определят напълно от механизма на неговото действие. Попадащото в кръвта лекарство блокира производството на биологично активни вещества, които причиняват възпаление, болка и треска. Но за разлика от по-агресивния аспирин, вредата от ацетаминофен е много по-слабо изразена..
Ако говорим за правилния прием на лекарства с ацеаминофен, тогава, за да намалим почти напълно вероятността от странични ефекти, трябва да спазвате предпазните правила и да не превишавате предписаната доза от лекарството.
Вредата от лекарството парацетамол
Ако разберете дали парацетамолът е вреден за здравето, се оказва, че ако не се спазват правилата за безопасен прием, тялото може значително да страда от това безвредно лекарство.
Важно: от приема на една таблетка от лекарството човек няма да изпитва никакви проблеми, но в големи дози лекарството може да има токсичен ефект върху няколко органа и системи наведнъж.
За да се предотвратят възможни проблеми с предозирането, са установени точни терапевтични дози, спазването на които прави лекарството напълно безопасно..
Дозата, чиято употреба е вредна за здравето, се нарича токсична. За възрастни еднократна, т.е. еднократна доза парацетамол, водеща до увреждане на черния дроб - 140 mg на kg телесно тегло. Категорично е забранено да се приемат повече от 3-4 g лекарствен продукт на ден..
Токсичната доза за деца се изчислява въз основа на възрастта и здравословното състояние на детето. Средно това е около 60 mg на kg от теглото на детето, но може както да се увеличава, така и да намалява индивидуално. Преди първата употреба на лекарството за понижаване на температурата при дете, трябва не само внимателно да прочетете инструкциите, но и да се консултирате с лекаря дали има някакви противопоказания.
На фармацевтичния пазар има голям брой търговски наименования на лекарства с ацетаминофен: Panadol, Tailolfen, Coldrex и други. Въпреки това, те могат да имат различни лекарствени форми, от конвенционални или диспергиращи се във вода таблетки до прахове или ефервесцентни лекарства, сироп форма се произвежда за деца. Във всеки от тези случаи дозировката трябва да се изчислява съгласно същите правила, както при обикновена таблетка без добавки. Количеството активна съставка винаги трябва да бъде посочено на опаковката..
За парацетамола в детската практика той също се характеризира с малка вреда при продължителна употреба. Следователно, след 3-5 дни лечение, лекарството трябва да бъде спряно..
Основните противопоказания за прием на парацетамол
Парацетамолът може да бъде опасен не само ако препоръчителната доза се увеличи. В някои случаи употребата му е напълно противопоказана. Причините, поради които това лекарство не трябва да се приема, могат да включват:
- Тежка алергия към самото активно вещество, както и към всички други компоненти на приеманото лекарство.
- Болести на органите на отделителната система, особено на черния дроб или бъбреците. Тъй като лекарството се метаболизира и екскретира в тези органи, те могат да страдат от него повече от други. Ако черният дроб или бъбреците са допълнително отслабени, допълнителният стрес може да причини необратими щети.
- Вреден, когато се приема с алкохолни напитки. Алкохолът значително усилва ефекта на парацетамола и в същото време увеличава неговата токсичност. Освен това алкохолът, подобно на ацетаминофен, има отрицателен ефект върху черния дроб и в комбинация тези вещества могат да доведат до цироза.
Това е списък на основните условия, при които е по-добре да се отложи с ацетаминофен или дори да се избере друго лекарство за лечение. Във всички останали случаи лекарствата, съдържащи парацетамол, са достатъчно безопасни за организма и не вредят.
Внимание! При спазване на необходимите правила за прием, пациентът не трябва да има проблеми.
Отзиви за ползите и опасностите от парацетамола
Отзивите на лекари и пациенти за ацетаминофен са изключително положителни. Това е добре познато лекарство, което понижава температурата и поради по-щадящия ефект върху стомашната лигавица може да се използва от хора с гастрит и дори лека язвена болест..
Педиатрите препоръчват на майките да използват това лекарство под формата на детски суспензии, а в някои случаи се препоръчва използването на специални супозитории, които са по-лесни за използване..
Ацетаминофенът е признат като лекарство по избор при повишени температури. В момента само ибупрофен, който принадлежи към лекарствата от втория етап на употреба, може да се похвали със същата комбинация от ефикасност и безопасност..
Повечето пациенти се позовават на антипиретиците с ацетаминофен като много ефективни лекарства. Основната област на приложение на лекарството е комплексна терапия при настинки. Противовъзпалителният и аналгетичен ефект на парацетамола не е много голям.
Както пациентите, така и лекарите не съобщават за голям брой забележими нежелани странични ефекти. Основните проблеми, възникнали след приема на лекарството, са свързани със случайно предозиране, когато забравящ пациент е взел повече хапчета, отколкото е препоръчано. За да сведете до минимум възможната вреда в този случай, трябва по някакъв начин да маркирате рецепцията.
В редки случаи се наблюдават алергични реакции, но те са характерни само по отношение на помощните вещества и когато лекарството е заменено с друго, те изчезват.
Коментар от педиатър Коваленко Елена Андреевна
Ацетаминофенът (това е международното наименование) се препоръчва за деца с температура над 37,5, тъй като е най-ефективното, безопасно и безвредно лекарство на разположение. Повечето други антипиретични лекарства имат по-изразени странични ефекти, докато други са забранени за използване в детската практика. Ето защо, ако детето развие висока температура, можете спокойно да му дадете сироп с парацетамол.
Единственият случай, когато трябва да откажете да използвате, е ако детето има чернодробна или бъбречна патология, както и когато приема антибиотици. В такива случаи се препоръчва да се намали високата температура, без да се приемат лекарства с парацетамол, тъй като това може да провокира нарушения във функционирането на отделителните органи и храносмилателния тракт.
Парацетамолът е нестероидно противовъзпалително лекарство, известно във всички страни, което Световната здравна организация е включила в списъка на най-ефективните лекарства. Освен това това лекарство има странични ефекти и дори може да причини смърт..
Положителните качества на лекарството
В студените есенно-зимни периоди домашните терапевти и дори педиатрите навсякъде предписват парацетамол за диагностицирани остри респираторни вирусни инфекции и други възпаления, характеризиращи се с повишаване на високата телесна температура. Активното вещество на лекарството, ацетаминофен, помага за облекчаване на болката, частично облекчава подуването в носоглътката и най-важното е, че бързо и ефективно понижава температурата. Всички основни качества на лекарството са добре проучени и затова често се предписва дори на деца. Парацетамолът се абсорбира бързо в червата и, за разлика от например аспирина, не дразни стомашната лигавица. Също така, той не влияе на водно-минералния или хормоналния метаболизъм в тялото и не причинява алергии. И така, защо все още се смята за опасно лекарство??
Изследвания на отрицателните свойства на лекарството
Професорът от Университета на Илинойс Виктория Перски проведе изследване на парацетамола и разкри някои негативни модели. Тя смята, че широко разпространената астма при американските деца през 70-те и 90-те години е свързана с употребата на парацетамол. През този период американските педиатри започват да се отказват от употребата на аспирин при лечението на детски заболявания и масово го заменят с парацетамол. Подобни изследвания в Нова Зеландия косвено потвърждават тази теория. Д-р Ричард Бесли от Института за медицински изследвания в Уелингтън каза, че почти половината от всички случаи на астма в Нова Зеландия са свързани с парацетамол. Но в бъдеще подобни подозрения не бяха потвърдени в никоя държава по света. Междувременно това даде тласък на факта, че лекарството започна да бъде внимателно проучено и се появиха нови заключения..
Така че американски учени-фармацевти от FDA - "Американската администрация по храните и лекарствата" обявиха, че при изучаване на действието на парацетамола те разкриват страничните му ефекти, които влияят негативно върху бъбреците и цялата отделителна система на човек. В същото време „Асоциацията на американските лекари“ издава бюлетин, в който се посочва, че хепатотоксичността на лекарството парацетамол се е превърнала в много честа причина за остра чернодробна недостатъчност в страната. Всяка година подобна диагноза от американски гастроентеролози се потвърждава при повече от петдесет хиляди души и средно около петдесет от тях са фатални..
В момента всички фармакологи в света са потвърдили, че превишаването на препоръчителната доза на лекарството недвусмислено води до негативни последици за организма. Еднократният прием на парацетамол, равен на десет грама вещество или повече, задейства необратими процеси в черния дроб, които водят до прекратяване на неговите функции. Постепенното излишък на дозата, например, при системно приложение на лекарството като антипиретично средство, засяга бъбреците. Те нямат време да премахнат ацетаминофен от тялото, така че той се натрупва и в резултат, надхвърляйки допустимия праг, води до тежка бъбречна недостатъчност. Развитата нефропатия с чернодробна недостатъчност често е фатална.
Как възниква предозирането?
По принцип неволно предозиране на парацетамол възниква в резултат на самолечението на пациента от възникналото заболяване. Лекарството е част от много много, на пръв поглед, много различни противовъзпалителни лекарства. Вземането им заедно или много близо във времето допринася за факта, че едно и също активно вещество бързо се натрупва в тялото и допълнително влияе върху здравословното състояние.
Първият етап на острото отравяне, причинено от предозиране на парацетамол, започва час или два след приема му. Човекът чувства общо неразположение, летаргия, нарушен апетит, главоболие, гадене. Има бледа кожа и изпотяване. Освен това жертвата има затруднения при уриниране и лека болка в десния хипохондриум. В този момент разрушаването на чернодробните тъкани и жлъчния мехур се случва в тялото през деня. Третият етап може да продължи от три до пет дни, докато засегнатият изпитва много силна болка в областта на черния дроб, цветът на кожата, устните и лигавиците на устата става жълтеникав, развива се неукротимо повръщане, подуват се лицето и ръцете, наблюдава се кървене от устата и носа и се увеличава честотата сърдечен пулс. Човек периодично губи съзнание, става дезориентиран и дори може да изпадне в кома.
В последния четвърти етап, ако на пациента не е била оказана спешна медицинска помощ, има постепенно отказване в работата на органите и смъртта настъпва в рамките на един ден. Ако правилното и навременно лечение е започнало, тогава етапът на интоксикация продължава все още от една седмица до две и в този момент пациентът постоянно повръща, чувства се слаб и ще има бледожълт цвят на всички кожни кожни покриви. Но тогава, на фона на лекарствена помощ, ще започне регенерацията на чернодробните клетки, поради способността им да се излекуват.
За всички лекарства и разбира се за лекарства, които съдържат парацетамол, инструкциите винаги посочват безопасна доза, която не може да бъде надвишена по никакъв начин. Дори леко излишък в кръвта на активното вещество ацетаминофен може да повлияе отрицателно на дихателната, отделителната и стомашно-чревната системи на човек.
Парацетамол: Толкова ли е безопасно, колкото си мислим?
Парацетамолът се счита за едно от най-добрите антипиретични лекарства, предлагани във всеки домашен аптечен кабинет. Вредата от парацетамола, когато се използва правилно, практически не се наблюдава. Ако обаче не се спазват препоръчаните дози, приемът може да стане опасен..
Още по-популярен, широко разпространен, повсеместен аналгетик PARACETAMOL (61 синоними) всъщност е популярен и т.н. само в страните от „третия свят“ като нашата Руска федерация. На Запад той е включен в „черния списък“ на смъртоносните наркотици, за които има много жертви, и освен това той е попаднал в този списък отдавна. Исковете срещу него се натрупват повече от половин век: засяга бъбреците и черния дроб, включително със смъртоносен изход, а под формата на разтворими таблетки и прахове за "ефервесцентни" лекарства е фактор на инсулт. Последната слама е случаят от 1971 г. във Великобритания, когато парацетамолът е причинил повече от 1500 хоспитализации. Фармацевтичната индустрия и съответните власти на СССР, а впоследствие и на Руската федерация, предпочетоха да скрият тези факти. Днес парацетамолът е една от основите на нашата фармацевтична индустрия и обект на внос от половината свят. И „газираните“ като цяло станаха лидери на разпространението на реклами във всички телевизионни канали.
За да разберете дали Парацетамол е вреден за здравето, трябва да знаете точно как това лекарство влияе върху човешкото тяло. Противовъзпалителните, антипиретичните и аналгетичните свойства на лекарството се осигуряват от влиянието на активно вещество върху центъра на терморегулацията в мозъка и чрез блокиране на възпалителните медиатори. Повечето противовъзпалителни лекарства имат изразен отрицателен ефект върху лигавицата на стомаха и червата.
В това отношение парацетамолът е по-безопасен, може да се приема в стандартни дози при наличие на гастрит и пептична язва.
Лекарството има и няколко предимства пред други противовъзпалителни лекарства:
- бързо се абсорбира в червата, ефектът настъпва в рамките на един час;
- не засяга метаболизма на водата и минералите в организма;
- не дразни лигавицата на храносмилателния тракт;
- има много различни форми на освобождаване;
- одобрен за употреба при деца от ранна възраст.
Вредата от парацетамола за човешкото тяло се проявява в нарушение на правилата за прием или предозиране на лекарството.
Основната вреда, която парацетамолът може да причини на здравето, е употребата му във високи дози. Единична доза, която може да доведе до разрушаване на черния дроб, е 140 mg на 1 kg телесно тегло на ден. Възрастен не трябва да използва повече от 3-4 g от лекарството на ден. Дневната доза за деца не трябва да надвишава 60 mg на 1 kg телесно тегло. Освен това, при лечението на деца, лекарството се използва в курс, който не надвишава 3-5 дни..
Парацетамол и черен дроб.
При поглъщане активното вещество се разпада на метаболити, които могат да станат токсични за чернодробните тъкани.
За човек със здрав черен дроб парацетамолът няма да навреди на една доза. В медицината обаче са описани случаи, когато лекарството напълно унищожава клетките си, до необходимостта от трансплантация..
Поради токсичния ефект на лекарството върху черния дроб, той не трябва да се използва за някои заболявания на този орган:
- хроничен хепатит, предизвикан от вируси;
- цироза.
Еднократната употреба на лекарството в доза над 10 g може да бъде вредна и да доведе до тежко отравяне.
Продължителната употреба на лекарството повече от 1 таблетка на ден често провокира развитието на нефропатия, докато проявите на интоксикация могат да отсъстват или да са леки. В рамките на няколко дни обаче започва да се формира чернодробна недостатъчност, която може да бъде фатална..
Парацетамол и алкохол.
Поради хепатотоксичност, лекарството, заедно с алкохолните напитки, може да наруши функцията на черния дроб. В същото време вредният ефект на лекарството се усилва многократно, което увеличава вероятността от развитие на цироза..
Активното вещество парацетамол, попадайки в тялото на човек, който е приемал алкохол, причинява смъртта на хепатоцитите, което прави органа още по-уязвим.
Злоупотребата с алкохол води до факта, че лекарството се разгражда по-бързо в черния дроб, причинявайки токсични ефекти. Дори ако се спазва препоръчаната доза, лекарството уврежда клетките, като реагира с алкохолни метаболити, което често води до лекарствен хепатит. В допълнение, комбинацията от лекарство с етилов алкохол има вредно въздействие върху бъбреците, провокирайки развитието на панкреатит..
Алкохолни напитки след употреба на продукта могат да се приемат поне 4 часа по-късно. След алкохол може да се консумира само след пълното елиминиране на етанола от организма..
Някои хора облекчават главоболието от махмурлук с парацетамол. Това обаче абсолютно не може да се направи: в комбинация помежду си веществата могат да имат токсичен ефект дори върху здрав черен дроб..
Предозиране с парацетамол.
Ако максималната доза е превишена, човек може да развие симптоми на отравяне. Смъртоносна доза е 25 g от лекарството.
Има няколко етапа на предозиране:
Първият етап се характеризира с остра интоксикация, като симптомите започват да се появяват 1-2 часа след консумация и продължават до 24 часа. Най-често пациентът чувства общо неразположение, летаргия, нарушен апетит, симптоми на болка в главата, гадене, леко бледа кожа, изпотяване.
На втория етап пациентът има затруднения при уриниране, както и леки болки в десния хипохондриум. На този етап, с продължителност 24-48 часа, започва разрушаването на чернодробната тъкан и жлъчния мехур.
На третия етап се наблюдава увеличаване на симптомите и токсично увреждане на чернодробните клетки. В този случай човек започва да изпитва интензивни болезнени усещания в черния дроб, цветът на кожата и лигавиците става жълт, интензивно повръщане, подуване, кървене от устата или носа, повишен пулс, настъпва нарушение на съзнанието. Пациентът може да е дезориентиран в пространството или да изпадне в кома. Етапът продължава 72-96 часа.
На четвъртия етап при ненавременна медицинска помощ е възможен летален изход. Този етап може да продължи от 5 до 14 дни. Ако пациентът е успял да избегне смъртта, могат да се появят симптоми на хронично предозиране, характеризиращи се с бледност на кожата, пожълтяване на кожата, изпотяване, слабост и повръщане рефлекси. На този етап чернодробните клетки се регенерират поради способността им да се самолекуват..
Парацетамол и деца
Свещите, таблетките или сиропът имат същия ефект върху тялото на детето, но трябва да се използват с повишено внимание..
Дозировката се изчислява въз основа на телесното тегло: на 1 kg тегло - 10 mg от веществото. Паузата между приема трябва да бъде поне 6 часа. Бебето трябва да сваля високата температура не повече от 4 пъти на ден.
свръхчувствителност към активната съставка;
ранна възраст - до 3 месеца;
заболявания на стомаха и червата.
Честата употреба на продукта представлява опасност за живота на детето и също така причинява непоправима вреда на здравето.
Установено е, че децата, които често използват лекарството между 1 и 3 годишна възраст, са по-склонни да развият алергични реакции и астма до седемгодишна възраст.
Парацетамол, какво не се забелязва в инструкциите за употреба? Какво е вредно?
За разлика от други лекарства от тази група (аспирин и ибупрофен), парацетамолът има лек противовъзпалителен ефект, поради което лекарството най-често се описва като антипиретично и аналгетично средство..
Показания
Хапчетата се предписват на хора със следните състояния:
- Артралгия (периодична поява на болка в ставите, при липса на характерни признаци и симптоми на тяхното поражение).
- Алгодисменорея (болка по време на менструация, произтичаща от инфантилизъм, ненормално положение на матката, възпалителни процеси в гениталиите, с ендометриоза и други заболявания, както и с повишена възбудимост на ЦНС).
- ARVI (група клинично и морфологично подобни остри възпалителни заболявания на дихателната система, причинители на които са пневмотропни вируси. ARVI е най-често срещаната група заболявания в света, съчетаваща респираторно-синцитиална инфекция, риновирусни и аденовирусни инфекции и други катарални възпаления на горните дихателни пътища).
- Мигрена (основната форма на главоболие, симптоми на която са повтарящи се пристъпи с умерена до висока интензивност).
- Невралгия (патологично състояние, което прогресира в резултат на увреждане на определени части на периферните нерви).
- Треска при вирусни и инфекциозни заболявания.
- Треска за настинки и грип.
Механизъм за отравяне
Неутрализацията на парацетамол се случва в черния дроб. Основната роля в този процес играе специален протеин - глутатион. Ако натрупването на метаболити на парацетамол се случи много бързо, глутатионът няма време да взаимодейства с тях и продуктите започват да се свързват с чернодробните клетки - хепатоцитите. Последицата от този процес е тяхната смърт..
Ако пиете много таблетки парацетамол, по-голямата част от него се абсорбира много бързо - за 2 часа, а пиковата концентрация на лекарството в кръвта ще се наблюдава след 4 часа.
В допълнение към черния дроб могат да бъдат засегнати и други органи. Във всеки случай токсичният ефект се дължи на местното влияние на метаболитите на това лекарство..
Доста често бъбреците са засегнати от предозиране, но парацетамолът може също така да повлияе негативно на централната нервна система, панкреаса и сърцето.
Това лекарство също влияе върху киселинно-алкалния баланс на кръвта, причинявайки метаболитна ацидоза в ранните етапи..
Когато е забранено да се използва "Парацетамол"
Както е написано в анотацията, пациентът трябва да прочете инструкциите, преди да използва лекарството. Забранено е използването на "Парацетамол" в следните случаи:
- Индивидуална непоносимост.
- Тежки нарушения във функционирането на черния дроб и бъбреците.
- Чернодробна недостатъчност.
- Деца под 3 години.
- Бременност през първия триместър.
- Хроничен алкохолизъм.
С изключително внимание "Парацетамол" се използва в следващите тримесечия на "интересното положение" и по време на кърмене.
Отзиви
Повечето отзиви за лекарството са положителни. "Парацетамол" има добър ефект при посочените заболявания.
Като цяло пациентите реагират добре на лекарството. Лекарството бързо елиминира температурата, премахва нежеланите реакции и в същото време се понася добре от хора на различна възраст. Лекарите смятат, че е важно да изберете правилната лекарствена форма по време на терапията, изчислете дозата.
Парацетамолът е едно от най-често използваните антипиретични лекарства и като всяко лекарство може да навреди на организма. Практически няма вреда за парацетамол, когато се използва правилно, но ако допустимите дози са превишени или човек има противопоказания, приемът на лекарството може да причини сериозно увреждане на здравето.
Следователно Парацетамол трябва да се приема само по медицински причини, след като преди това сте прочели инструкциите. Ползите или вредите от лекарството ще зависят от валидността и правилността на приложението му..
Как да приемате правилно лекарството
Еднократната и дневна доза "Парацетамол" се определя от лекаря в зависимост от възрастта, теглото, тежестта на болката или температурата.
Възрастни и деца на възраст от 12 години се предписват 0,5-1 грама, един до два часа след хранене, максималната концентрация на лекарството е до 4 g на ден. Интервалът между употребата на лекарството трябва да бъде най-малко четири часа.
При хора с чернодробно или бъбречно увреждане, както и със синдром на Gilbert и при пациенти в напреднала възраст, дневната доза трябва да се намали и интервалът между дозите да се увеличи.
Вреден ли е "Парацетамол" за деца? Както е написано в анотацията, лекарството не може да се използва само от бебета на възраст под три години. Дозировката на лекарството се изчислява въз основа на възрастта и телесното тегло на детето:
- Ежедневна концентрация от три до шест години (с тегло от 15 до 22 килограма) - 1 грам.
- До девет години (до 30 кг) - 1,5 g.
- На възраст до дванадесет години (до 40 кг) - 2 грама.
Честотата на употреба е четири пъти на ден; интервалът от време между всяка доза трябва да бъде най-малко четири часа. Ако неприятните симптоми продължават, струва си да се свържете с медицински специалист..
Как да използвате Парацетамол за мъже и жени и деца
Прочетете: Не яжте това! Защо мюслито и киселото мляко с ниско съдържание на мазнини са вредни за вашето здраве?
Парацетамолът е способен да облекчи всяка болка и трябва да се използва с повишено внимание (зъбобол, главоболие, мигрена, болка при изгаряния и травми) и има много добър антипиретичен ефект. Много е важно парацетамолът да се усвоява добре: навлизането му в кръвта през стомашно-чревния тракт отнема относително кратко време, в района на добро.
Лекарството принадлежи към нестероидни (нехормонални) противовъзпалителни лекарства. Но данните от проучванията от последните години показват много нисък, неефективен противовъзпалителен ефект, следователно, не трябва да се мисли, че е възможно да се провежда продължително лечение с парацетамол.
И най-важното, трябва да се помни, че парацетамолът облекчава симптомите, но Nikka не лекува причините за болката и температурата сам по себе си.
Препоръки
Таблетката може да се приема с вода с вода. Не увеличавайте посочената доза без разрешение. Парацетамол не трябва да се използва повече от пет дни като аналгетик и повече от три дни като антипиретик без разрешението на медицински специалист. Увеличаването на дневната концентрация на лекарството или увеличаването на продължителността на терапията са възможни само под наблюдението на лекар..
Защитавай се
Какво трябва да направим в такава ситуация?
Първо, ако въпреки това решите да угасите температурата с парацетамол (въпреки че има много заместители), тогава внимателно прочетете инструкциите за всички други лекарства, които също планирате да приемате: има ли парацетамол в тях (на латински се пише като парацетамол, а понякога може да се нарича по американски ацетаминофен Никога не приемайте две лекарства, съдържащи парацетамол заедно.
На второ място, ако приемате парацетамол, никога не пийте алкохол: те образуват опасна смес и токсичността на лекарството може сериозно да се увеличи. Пиещите са имали фатални чернодробни смъртни случаи, дори когато са приемали терапевтична доза от 4 грама.
Възможно ли е да приемате лекарства по време на "интересна" позиция
Вреден ли е "Парацетамол" по време на бременност? През първите три месеца, таблетките, както и всички други лекарства, са забранени за употреба, тъй като това може да повлияе неблагоприятно на вътрематочното развитие на плода.
В следващите тримесечия на бременността използването на "Парацетамол" е възможно само под наблюдението на медицински специалист.
Лечението с "Парацетамол" по време на кърмене трябва да бъде съгласувано с лекаря. Веществото се екскретира в кърмата, поради което, ако е необходимо, терапията на бебето трябва да се прехвърли на смес.
Коментар от педиатър Коваленко Елена Андреевна
Ацетаминофенът (това е международното наименование) се препоръчва за деца с температура над 37,5, тъй като е най-ефективното, безопасно и безвредно лекарство на разположение. Повечето други антипиретични лекарства имат по-изразени странични ефекти, докато други са забранени за използване в детската практика. Ето защо, ако детето развие висока температура, можете спокойно да му дадете сироп с парацетамол.
Единственият случай, когато трябва да откажете да използвате, е ако детето има чернодробна или бъбречна патология, както и когато приема антибиотици. В такива случаи се препоръчва да се намали високата температура, без да се приемат лекарства с парацетамол, тъй като това може да провокира нарушения във функционирането на отделителните органи и храносмилателния тракт.
Причинява ли лекарството нежелани реакции
Каква вреда причинява на организма Парацетамол? Както е написано в анотацията, по време на употребата на лекарството хората могат да получат определени странични ефекти:
- Гадене.
- Уртикария (кожни лезии, характеризиращи се с бързото появяване на силно сърбящи мехури по кожата).
- Позив за повръщане.
- Оток на Квинке (остро възникващо заболяване, характеризиращо се с появата на ясно ограничен ангиоедем на кожата, подкожната тъкан, както и лигавиците на различни органи и системи на тялото).
- Диария.
- Повишена активност на чернодробните трансаминази.
- Болка в стомашно-чревния тракт.
- Агранулоцитоза (заболяване, характеризиращо се с намаляване на съдържанието на гранулоцити в кръвта).
- Неутропения (патологично състояние, при което броят на неутрофилите в тялото рязко намалява).
- Метеоризъм (излишък на газове в червата).
- Увеличен черен дроб.
- Повишена сърдечна честота.
- Промяна на параметрите на кръвното налягане.
- Тахикардия (вид аритмия, характеризираща се с пулс над 90 удара в минута).
- Анемия (патологично състояние, характеризиращо се с намаляване на концентрацията на хемоглобин и в по-голямата част от случаите, броя на червените кръвни клетки на единица обем кръв).
- Намален брой на тромбоцитите и белите кръвни клетки.
- Пиурия (възпалителен процес на отделителната система, характеризиращ се с гнойно съдържание в урината).
- Интерстициален нефрит (често заболяване, характеризиращо се с остро или хронично абактериално възпаление на интерстициалната тъкан и бъбречните тубули).
- Гломерулонефрит (възпаление на гломерулите на бъбреците с автоимунен или инфекциозно-алергичен характер, което се проявява с отоци, повишено кръвно налягане, намалено отделяне на урина).
- Нарушена бъбречна функция.
- В тежки случаи, развитието на бъбречна недостатъчност.
- Ангионевротичен оток (остро състояние, характеризиращо се с бързо развитие на локален оток на лигавицата, подкожната тъкан и самата кожа).
- Панкреатит (възпаление в панкреаса, при което има развитие на дефицит в производството на панкреатични ензими с различна тежест).
- Аритмия (патологично състояние, водещо до нарушаване на честотата, ритъма и последователността на възбуждане и свиване на сърцето).
- Копривна треска по кожата.
- Хиперемия (преливане на кръвоносни съдове в кръвоносната система на орган или област на тялото).
Когато тези негативни ефекти се появят при прием, човек трябва да се консултира със специалист.
Вреден ли е "Парацетамол" за стомаха? Известно е, че лекарството е противопоказано при пациенти с гастрит, тъй като лекарството дразни лигавицата и употребата му може да доведе до влошаване на неприятните симптоми..
По-малко е по-добре
Но още по-често всичко завършва така, дори без помощта на лекарите. Ситуацията с предозирането на парацетамол е, за съжаление, доста често срещана. Хората са лошо ориентирани от лекарства и ги пият на куп: едното - от треска, друго - от кашлица, третото - от настинка, много често те също приемат сложни лекарства за няколко симптома наведнъж (не забравяйте, че в телевизионните реклами често обещават едно лекарство за всички симптоми наведнъж грип и настинки).
Между другото, в Русия има вече споменатия "Lemsip", който изигра трагична роля в съдбата на Donna Bishop, и куп подобни сложни лекарства с парацетамол с други имена: "Coldrex", "Coldact", "TeraFlu", "Rinzasip" и т.н. и така нататък.
И когато пациентите приемат няколко лекарства едновременно, те дори не знаят, че всеки от тях може да съдържа един и същ парацетамол. В резултат на това дозата му се увеличава рязко и често надхвърля опасната граница..
За съжаление за парацетамола, тази граница на безопасност е много ниска - много по-ниска, отколкото за други лекарства. Но ако го надвишите, последиците могат да бъдат най-трагични. На първо място, черният дроб страда. Един от метаболитите на парацетамол (това е името на веществото, в което лекарството се превръща в организма в процеса на неговото унищожаване) причинява смъртта на чернодробните клетки. В такива случаи на много може да помогне единствено изкуствен черен дроб. И след това - нейната трансплантация. Но понякога и това не помага..
Лекарствени взаимодействия
Когато се използва "Парацетамол" с индуктори на чернодробни микрозомни ензими, както и лекарства, които имат хепатотоксичен ефект, съществува риск от повишени хепатотоксични ефекти. Когато се комбинира с антикоагуланти, е вероятно леко до умерено увеличение на протромбиновото време.
Едновременната употреба с антихолинергични лекарства намалява абсорбцията на "Парацетамол". Комбинацията от лекарството с орални контрацептиви може да намали болкоуспокояващия ефект на аналгетика.
Когато се комбинират с урикозурични лекарства, тяхната ефективност намалява. Активният въглен намалява бионаличността на "Парацетамол".
Виждам смисъла на този живот във факта, че.
Информация от личен блог www.vip-improver.com Автор: Александър Сикора
Сезонът на настинките вече започна и е време да поговорим за едно от най-популярните лекарства за настинка - парацетамол. Нещо повече, през последните дни по света те говорят за две високопоставени смъртни случаи, свързани с предозиране на това лекарство..
В Мароко почина известният 33-годишен футболист Закария Зеруали, а в Англия беше обявена причината за смъртта на 25-годишния фитнес инструктор Дона Бишоп. И двамата настинаха, и двамата пиеха много лекарства без рецепта, продавани на всеки ъгъл, и двамата имаха чернодробни колапси..
Лекарството не беше в състояние да им помогне. Смъртта на веселата Дона Бишоп изглежда особено нелепа. Тя свали температурата с парацетамол и допълнително взе сложен препарат за обикновена настинка "Lemsip", който наред с други компоненти съдържаше и парацетамол. И тогава тя отиде на лекар за възпалено гърло и той й предписа друго сложно лекарство, което също съдържаше парацетамол. Медицинска грешка доведе до фатален край.
Особености на терапията
Хората, които имат анамнеза за тежко чернодробно увреждане, трябва да се консултират със специалист преди лечението и да вземат кръвни тестове, за да определят активността на чернодробните трансаминази.
Ако е необходимо човек да използва лекарство за дълго време, важно е да се контролира кръвната картина. В педиатрията лекарството се предписва под формата на суспензия, която е разрешено да се дава на деца от два месеца.
Вреден ли е "Парацетамол" за черния дроб? Ако говорим за ефекта на лекарството върху този орган, трябва да се отбележи, че именно този агент действа като директен хепатотоксин. Това означава, че колкото повече "Парацетамол" използва пациентът, толкова по-голяма е вероятността от развитие на хепатит и чернодробна недостатъчност..
Ефектът на лекарството върху тялото
Международното непатентовано наименование на парацетамол е ацетаминофен, под това име това вещество ще се продава във всяка аптека по света. В повечето страни лекарствата с ацетаминофен се предлагат без рецепта, което може да доведе до фалшиви убеждения, че няма вреда. Но това не е така и за да се предотвратят случаи на отравяне и да се намали вредата от парацетамола за човешкото тяло, трябва да се разбере как лекарството трябва да действа при нормални условия..
Обикновено парацетамолът не вреди. Ефектът му върху организма е троен ефект: антипиретично, противовъзпалително и аналгетично. Най-изразеният от тях е антипиретичният ефект, който прави парацетамол избраното лекарство, ако е необходимо, за намаляване на твърде високата температура..
Ползата и вредата от парацетамола за организма се определят напълно от механизма на неговото действие. Попадащото в кръвта лекарство блокира производството на биологично активни вещества, които причиняват възпаление, болка и треска. Но за разлика от по-агресивния аспирин, вредата от ацетаминофен е много по-слабо изразена..
Ако говорим за правилния прием на лекарства с ацеаминофен, тогава, за да намалим почти напълно вероятността от странични ефекти, трябва да спазвате предпазните правила и да не превишавате предписаната доза от лекарството.
Първа помощ при предозиране
В случай на признаци на излишък на поилката се препоръчва:
- изпийте до 1,5 литра вода за един прем или вземете слаб разтвор на калиев перманганат и предизвикайте повръщане, това е необходимо, за да се промие стомаха;
- трябва също да приемате ентресгел или друго лекарство от категорията на ентеросорбенти, в този случай ще има поне някаква надежда за избягване на сериозни последици.
Внимание: след което е задължително да се консултирате с лекар, преминете всички тестове, за да сте сигурни, че черният дроб не е нарушен.
Предпазни мерки
За да не бъдете отровени от лекарството, трябва да следвате препоръките на специалистите:
Вземете лекарството само след предписване от лекар.
Диагностика
Предвид високия риск от развитие на чернодробна недостатъчност с отравяне с това лекарство, е необходимо възможно най-скоро да се установи правилната диагноза..
Клинично на първия етап е почти невъзможно да се определи предозиране поради неспецифични оплаквания. Ето защо данните от анамнезата излизат на преден план. Споменаването на приетите таблетки парацетамол трябва да накара лекаря да помисли за възможно отравяне..
Понякога пациентите се допускат в безсъзнание след опит за самоубийство. В тази ситуация също е необходимо да се помни за възможността за умишлено предозиране на този аналгетик и да се проведе подходящо изследване..
За да не предписва ненужно лечение, лекарят трябва правилно да прецени риска от усложнения и да го направи възможно най-бързо. Отлагането на специфична терапия увеличава вероятността от увреждане на черния дроб.
Лечение
В случай на отравяне с този аналгетик обикновено няма нужда от стомашна промивка, тъй като лекарството се абсорбира много бързо. Ранното приложение на високоефективни сорбенти може да намали броя на пациентите с критични серумни концентрации на парацетамол. Най-ефективното лечение обаче е използването на специфичен антидот, ацетилцистеин..
Ограничава образуването на токсични лекарствени метаболити и предпазва хепатоцитите. В случай на назначаване на ацетицистеин през първите 8 часа, вероятността от развитие на чернодробна недостатъчност е значително намалена.
Лекарството може да се прилага перорално и интравенозно. Но парентералният път е изпълнен с по-висока честота на алергични реакции. В повечето случаи протичането им е леко, но не може да се изключи вероятността от фатален анафилактичен шок.
Има няколко схеми за прилагане на ацетилцистеин, всички от които са ефективни. При тежки лезии на хепатоцитите курсът на лечение се удължава. При тежка некроза на органи може да се наложи трансплантация на черен дроб.
Въпреки факта, че парацетамолът се счита за безопасно лекарство, предозирането с него може да доведе до сериозни усложнения и дори смърт..
Симптоми
Силните симптоми на предозиране в много случаи не се появяват веднага. Общият сценарий на отравяне изглежда така:
- Отначало човек изпитва общо неразположение, развива апатия, сънливост, а по-късно - гадене и повръщане.
- Увеличението на опасните симптоми настъпва след 24-36 часа. Започват да се проявяват признаци на увреждане на черния дроб: болка в десния хипохондриум, липса на апетит, нарушено изпражнение (диария), пожълтяване на кожата и склерата, чернодробна миризма от устата.
- Ако на пациента не се полагат подходящи медицински грижи на предходните етапи, тогава тялото му се подува и има натрупване на коремна течност (асцит). Заедно с това могат да се появят подкожни кръвоизливи, намаляване на телесната температура и нарушена сърдечна дейност..
Смъртта след предозиране на парацетамол средно настъпва на третия или петия ден. Основната причина е отказ на вътрешните органи, мозъчен оток, кървене, обща бактериална инфекция (сепсис).
Странични ефекти
По принцип, ако дозата на парацетамол е в нормалните граници, лекарството е слабо токсично. Но при продължителна употреба се развиват странични ефекти. Парацетамолът има особено забележим ефект върху черния дроб и бъбреците..
Парацетамолът се използва отдавна. Периодично се поставя под съмнение неговата безопасност и се извършват изследвания. Например, професор от Университета на Илинойс каза, че приемането на парацетамол при деца е причинило 41% увеличение на астмата. Тя провежда изследванията си от 1970 до 1990 г., когато Америка масово преминава от аспирин към парацетамол..
Използването на парацетамол от бременни жени също има своите рискове. Аналгетиците от тази серия могат да причинят нарушения в развитието на гениталиите при момчетата. Поради това парацетамолът е противопоказан за бременни жени през третия триместър и новородени до месец.
Парацетамол: Ползите и вредите от лекарството за мъже, жени и деца
Парацетамол за лат. - Парацетамол - лекарство, аналгетик и антипиретик от групата на анилидите, има антипиретично действие. Известен в западните страни като ацетаминофен (APAP).
Той е широко разпространен централен ненаркотичен аналгетик, има доста слаби противовъзпалителни свойства (и следователно няма свързаните странични ефекти, характерни за НСПВС). Въпреки това, когато се приема в големи дози, може да причини смущения във функционирането на черния дроб, кръвоносната система и бъбреците. Рискът от нарушения на тези органи и системи се увеличава с едновременния прием на алкохол, поради което на хората, които пият алкохол, се препоръчва да използват по-ниска доза парацетамол.
Механизмът на действие и профилът на безопасност на парацетамола са добре проучени, неговата ефективност е клинично тествана и следователно това лекарство е включено в списъка на основните лекарства на Световната здравна организация, както и в списъка на жизненоважни и основни лекарства, одобрен със заповедта на правителството на Руската федерация от 07.12.2011 г. No 2199-р.
Парацетамолът е основният метаболит на фенацетин с химически подобни свойства. Когато се приема фенацетин, той бързо се образува в организма и предизвиква аналгетичния ефект на последния. По отношение на аналгетичната активност парацетамолът не се различава значително от фенацетина, подобно на него, той има слаба противовъзпалителна активност. Основните предимства на парацетамола са ниската токсичност и по-ниската способност да индуцират образуването на метхемоглобин. Въпреки това, при продължителна употреба, особено в големи дози, това лекарство може да причини и странични ефекти, по-специално има нефротоксични и хепатотоксични ефекти. Парацетамолът обаче остава безопасен и подходящ избор на аналгетик за деца и е включен от СЗО, заедно с ибупрофен, в списъка на „най-ефективните, безопасни и рентабилни лекарства“
Парацетамолът има международно име - ацетаминофенът се използва широко във всички страни в продължение на много десетилетия. Добре рекламирани Efferalgan, Pandol, Theraflu, Taylolhot и много други - това е много познатият Парацетамол. Под какви други имена се крие това лекарствено лекарство? Dofalgan, Tylenol, Paracet, Kalopl, Akamol, Mexalene, Dolomol, Volpan, Opradol и др. Парацетамолът има толкова много различни имена, както и формите на доставка: под формата на конвенционални таблетки, сиропи, еликсири, капки и разтвори, както и ампули за инжекции.
Парацетамол може лесно да бъде закупен във всяка аптека. Поради факта, че лекарството се освобождава без рецепта, мнозина вярват, че Парацетамол е напълно безопасен за човешкото тяло. Нека разберем: защо парцетамолът е вреден за мъжете и жените, както и как парцетамолът е вреден за децата.
Как да използвате Парацетамол за мъже и жени и деца
Прочетете: Не яжте това! Защо мюслито и киселото мляко с ниско съдържание на мазнини са вредни за вашето здраве?
Парацетамолът е способен да облекчи всяка болка и трябва да се използва с повишено внимание (зъбобол, главоболие, мигрена, болка при изгаряния и травми) и има много добър антипиретичен ефект. Много е важно парацетамолът да се усвоява добре: навлизането му в кръвта през стомашно-чревния тракт отнема относително кратко време, в района на добро.
Лекарството принадлежи към нестероидни (нехормонални) противовъзпалителни лекарства. Но данните от проучванията от последните години показват много нисък, неефективен противовъзпалителен ефект, следователно, не трябва да се мисли, че е възможно да се провежда продължително лечение с парацетамол.
И най-важното, трябва да се помни, че парацетамолът облекчава симптомите, но Nikka не лекува причините за болката и температурата сам по себе си.
Правила за използване на парацетамол за мъже и жени и деца
Прочетете: Афоризми на момиче с аутизъм. Това е гениално
Лекарства на основата на Парацетамол трябва да се приемат след хранене, да се измиват с обикновена вода, да не се пие Парацетамол кафе и други кофеинови напитки, тъй като това може да увеличи отрицателното въздействие върху енергията.
Обикновено, ако няма специално назначение на лекар, Парацетамол се приема в единична доза не повече от 0,5-1 g, до четири пъти на ден.
Когато лекувате деца с парацетамол, човек трябва да бъде особено внимателен и в никакъв случай не трябва да се ангажира с дози, които си предписва само, но стриктно да следва инструкциите на лекаря. Лечението не трябва да надвишава два или три дни. Често се припомня, че на деца под 3-годишна възраст изобщо не се препоръчва да приемат Парацетамол.
Не забравяйте да информирате лекаря за съществуващите хронични заболявания и за употребата на други лекарствени препарати. Въпреки факта, че Парацетамол има минимално взаимодействие с други лекарства, той винаги трябва да бъде изключен, когато приемате някои лекарствени продукти, като например триене на валпроат (Depakine, Coconut).
Противопоказания и странични ефекти на парацетамол, увреждане на мъжете и жените и децата
Прочетете: 85% от тампоните съдържат канцероген, който причинява рак. Не купувайте тези печати!
Относно безопасността на приема на Парацетамол, неговия възможен ефект върху организмите на мъжете и жените, както и ефекта върху децата.
Най-известното и често усложнение при приема на Парацетамол и препаратите, съдържащи го, е увреждане на черния дроб, има токсичен ефект върху черния дроб и употребата на големи дози може да доведе до летален изход. Парацетамолът е най-честата причина за остро чернодробно заболяване. Необходимо е винаги да се помни този инцидент и внимателно да се подбира дозата на лекарството, за да се изключи възможността от предозиране. Ако имате някакви проблеми с черния дроб (ципоза, хепатит и др.), Тогава трябва напълно да изключите лечението с Парацетамол.
За хора с бронхиална астма, преди да приемат лекарството, е необходимо да се консултират с Вашия лекар, тъй като парацетамолът засилва бронхоспазма при пациенти, които имат чувствителност към ацетилсалицилова и други възпалителни.
Експериментално е установено, че когато приема високи дози парацетамол, той е в състояние да повлияе на ендокринната система (инхибира функцията на щитовидната жлеза).
Няма данни за ефекта на Парацетамол върху бъбреците, но хората, които имат някакви отклонения в работата на тези органи, трябва да се консултират с лекар преди употреба, тъй като ефектът от лекарството може да бъде нежелан. Бъбречна недостатъчност при превишаване на дозата на Парацетамол се наблюдава в около 12% от случаите (по-често хората, които консумират алкохол, са в групата на рисковете).
Смята се, че Парацетамол може да се използва по време на бременност и кърмене, няма информация за възможния вреден ефект върху плода. Но все пак не се препоръчва да се забравя, че в такива периоди трябва да се внимава особено при приемането на каквито и да било лекарствени препарати.
И така, оказва се, че хората със сериозни заболявания на сърцето, черния дроб, бъбреците и дихателните пътища трябва да бъдат внимателни, когато лекуват с Парацетамол. Но по принцип появата на предозиране с парацетамол все още се случва в работещия черен дроб - това е чернодробна некроза, често с фатален изход.
Трябва да се внимава особено при избора на необходимата доза от лекарството. Усложнения могат да възникнат и при относително малка доза от 5-6 g.
Парацетамолът е еднократно лекарство, не може да се приема редовно, но само когато има остра нужда от него. Ако сте болни, имате силна треска, болка, тогава Парацетамол ще ви подхожда само като временна мярка, но ви позволява да изчакате появата на лекаря. Ако всички сте решили сами да се лекувате с Парацетамол, не забравяйте, че ако няма положителен ефект от лечението, това е причина за незабавно обжалване в медицинско заведение.
Парацетамол и алкохол
Прочетете: Как да пиете и да не прецаквате, ако сте момиче
Човешкото тяло използва същия ензим за разграждане на парацетамол и алкохол. Между приемането на тези вещества трябва да направите почивка от шест часа. Ежедневната комбинация от парацетамол и алкохол може да доведе до чернодробни и бъбречни патологии.
Известен е интересен факт на приема на парацетамол с алкохол, който завърши със скандал и многомилионно дело.
През 1993 г. помощник на президента Джордж Буш Антонио Бенеди е приет в болница в кома, причинена от остра чернодробна недостатъчност. Бенеди претърпя сложна операция за чернодробна трансплантация. При изясняване на причините за кома беше установен интересен факт: пациентът пиеше 3-4 чаши вино на ден за дълго време.
След настинка, след като взе 10 таблетки тиленол (тиленол), чието активно вещество е парацетамол, Бенеди провокира състоянието си в продължение на 4 дни. Нямаше противопоказания върху опаковката на Tylenol за комбинирана употреба на алкохол и парацетамол. Бенеди съди фармацевтична компания за $ 9 000 000 и печели.
Предозиране с парацетамол
Прочетете: Любов и курва
Едно от важните предимства на парацетамола е широкият диапазон от терапевтични дози. Препоръчителната дневна доза на лекарството е 2 таблетки. 0,5 g 4 пъти на ден е 4 г. В същото време праговата доза, при която е възможно увреждане на черния дроб, е 15 g (30 таб.), А фатален изход - само при дневен прием от 20 g (40 таб.)... Но дори и при предозиране на парацетамол, увреждането на черния дроб всъщност се е случило само в 3,9% от случаите, а смъртността е била 0,9% (данни от американски лечебни заведения). По този начин, с елементарно спазване на дозите и правилата за приемане на лекарството, посочени в инструкциите, налични във всяка опаковка, приемът на токсична доза парацетамол е практически изключен.
Провежда се обществена консултация с Министерството на здравеопазването и производителите на лекарства във Великобритания относно възможността за умишлена злоупотреба с аналгетични лекарства като цяло от ограничен брой потребители. В тази връзка Министерството на здравеопазването на Обединеното кралство също възнамерява да проведе консултации с обществеността, за да получи допълнителна информация относно спецификата на употребата на тези лекарства, което ще даде възможност да се разработят препоръки за оптимизиране на структурата на фармацевтичния пазар за аналгетици. Що се отнася до опитите за самоубийство с помощта на парацетамолови препарати, първо, употребата на психотропни лекарства или аналгетици с рецепта за тази цел се случва много по-често, и второ, почти всяко лекарство или химикал в определена доза може да бъде фатално и следователно, да се използва за опит за самоубийство.